Цеца29. јануар 2011.


На вест да би српска певачица могла да наступи на стадиону у Загребу оштро су реаговали политичари од левице до деснице.


Хрватску јавност узбуркала je вест да је српска певачица Светлана Ражнатовић добила понуду да наступи на стадиону у загребачком Максимиру који може примити и 60.000 гледалаца, пише дописник Полтике из Загреба. Чим је ова вест објављена, дигла се велика медијска прашина којом доминирају оштри протести од политичара разних идеолошких усмерења до бораца протеклог рата.

„Цеца ујединила левицу и десницу”, „Нећемо Арканову удовицу у Загребу”, доминирајући су наслови испод којих се преносе бројна згражања и протести против одржавања овакве естрадне приредбе, иако је познато да и у Хрватској Светлана Ражнатовић има велики број оних који је радо слушају. О томе говори и објављени податак да њене песме редовно емитује педесетак од укупно 120 радио-станица колико их постоји у Хрватској, а без њених песама се не може замислити ниједан од 15 тренутно активних народњачких клубова само у Загребу.


Јосип Ђакић из владајућег ХДЗ-а изјавио је електронским медијима да је он „као бранитељ и инвалид домовинског рата апсолутно против овог концерта, али да организатор има право да концерт организује где жели”. Челник „праваша” Данијел Срб је оштрији, па упозорава: „Ако ситуација буде ишла у смеру да се концерт одржи, организоваћемо се и исказати противљење. Хоће ли то бити протест или нешто друго, још ћемо се договорити.”


На могућност одржавања овог концерта згражају се и у СДП-у, па тако његова функционерка Миланка Опачић о томе каже: „Искрено, прва помисао када сам чула за то јесте – Хрватска тоне!”


„Ако она може напунити Динамов стадион са 60.000 људи, онда стварно не знам камо све то иде. То мислим и са становишта музике коју она пева и чињенице ко је она и ко јој је био супруг. Дакле, тонемо и у културном и у вредносном смислу. Ако млади ипак нахрупе на тај концерт, морамо се запитати коју им поруку шаљемо”, рекла је Опачићева.


Посебно огорчени могућношћу таквог концерта су у удружењима бораца из протеклог рата. Они су, подсетимо, демонстрирали и када је певачица Лепа Брена прошле године имала концерт у загребачкој „Арени”, али нису успели да га омету, док је нова спортска дворана била пуна.


„Супруга ратног злочинца и декларирана четникуша нема шта да тражи у Хрватској. Концерт Лепе Брене, чији приступ домовинском рату није ништа другачији од Цециног, нажалост нисмо успели да спречимо, али верујте ми да овај хоћемо. Ни по коју цену нећемо допустити да одржи концерт у Загребу нити било где у Хрватској”, отворено прети Славица Хрушкар, челница „Независних драговољаца хрватских”.


Из Хрватске чисте странке права такође прете да ће бити нереда ако се концерт приреди.


„Максимир је наша светиња, нећемо Цецу тамо где се родила Хрватска”, истичу из ове десничарске странке алудирајући на ону утакмицу између Динама и Црвене звезде која је прекинута због нереда, а која се у данашњој Хрватској оцењује као почетак отворене борбе за независност хрватске државе.


До сада највећа музичка манифестација на том домицилном стадиону загребачког „Динама” била је 2009. године када је концерт групе „Ју ту” привукао 63.000 њихових обожаватеља из целе Хрватске и околних земаља.