Литургију је служио архимандрит Михаило, игуман манастира Светих Архангела код Призрена, који је истакао да, иако Срба у Јужној Митровици има мало, ипак постоје и окупљају се.

„Пут Господњи је пут којим се иде, пут крста и пут страдања, а Свети Сава је то показао као нико од нас. Управо зато, када се окупимо на месту страдања и месту прогона и рушења и наших гробова и крстова надгробних и када се види овај храм како је остављен и поробљен од наших комшија који не поштују ништа него на све начине угрожавају и простор и све што могу да нам узму узимају, када видимо једни другима лице, када се обрадујемо једни другима управо то говори да смо ми народ чудесан и имамо тако дивног светитеља Светог Саву који се моли Богу и не да да пропадне наш род”, рекао је игуман Михаило.

Позвао је вернике да имају поверења у Бога, додајући да ће српски народ уз Божју помоћ пребродити све препреке, преноси ТВ Мост.

„Када се погледа овај храм са овим иконама, са овим светитељима који су на њима изображени види се да је благослов Божји са нама и да све што нам буду радили раде против себе а нама не могу ништа. Зато, браћо и сестре имајте поверење у Бога, имајте поверења у Светог Саву… Никаква сила, никаква искушења ништа нам не могу док се ми будемо држали Светог Саве. Пребородићемо сва искушења, све олује и бродоломе и све што нас снађе у животу, само да нам свети Сава буде на челу, буде нам учитељ, да се држимо свих светитеља и угодника Божјих”, рекао је архимандрит Михаило.

Након празничне литургије пресечен је славски колач, а за вернике је организован свечани ручак.

Овогодишњи домаћини славе биле су породице Ракић и Башчаревић.

Храм Светог Саве у јужном делу Косовске Митровице запаљен је и уништен у мартовском погрому над Србима 2004. године, а обнова је почела 2014. године, преноси Танјуг.