09. јун 2010.
У Скопљу је у 71. години умро познати карикатуриста Владо Јоцић. Рођен је у Пожаревцу, у Србији 1939. године. Готово цео свој живот провео је у Македонији.
Карикатура му је постала опсесија још за време гимназијских дана када је 1958. почео да сарађује са „Студентским збором". Читав живот му је протекао у знаку карикатуре. Учествовао је у формирању студентске организације карикатуриста КИКС одакле је поникла и идеја за истоимени подлистак за хумор и сатиру.
Био је и један од оснивача рубрике „Епицентар" у дневном листу „Вечер". Оставши веран том задатку на страници за хумор и сатиру, 1966. заједно са Славком Јаневским, Цветаном Станојевским, Бошком Смаћоским и Дарком Марковићем учествује у обнављању македонског хумористичког часописа „Остен".
Управо оно по чему ће га македонска и светска јавност памтити је свакако то што је био дугогодишњи уредник „Остена" и директор Светске галерије карикатуре у Скопљу и што је оставио неизбрисив траг у многим часописима, ревијама и дневним листовима у којима је објављивао ("Политика", „Борба", „Јеж", „Млад борец", „Нова Македонија", „Феферон"...)
Карикатуре Владе Јоцића су објављиване у многим земљама широм света. Добио је 22 међународне награде за карикатуру у земљи и иностранству , као и признања за новинарство од Удружења новинара Македоније. Самостално је излагао у Скопљу, Охриду, Гостивару, Струги, Лесковцу, Ледници у Пољској, Форте деи норми у Италији...
Уз карикатуру, радио је и илустрације и опрему више од 120 књига. За дизајн и опрему књиге Скопскиот трамвај Христе Петревског, награђен је од Културно-просветне заједнице Скопља. Објавио је две книге карикатура: Људи (Студентски збор) 1972. и Кроки портрети македонских писаца (ДПМ) 1997. године.