- Нема више могућности за идентитетска одступања, за корак назад, када је реч о нашим националним одредницама, колика и да је цена. Ако је то цена коју треба да платимо и поред тога што смо прави фронт-ранер, док је ова Влада, спремна је да плати ту цену. Ако су заиста билатерални процеси ти који треба да суде нашем европском путу онда ћемо се ми борити на други начин, истакао је Мицкоски.
Он је подсетио на чињеницу да је Македонија европски пут започела пре 26 година потписивањем договора за стабилизацију и придруживање.
– Заједно са Републиком Хрватском од ЕК 2009. добили смо статус кандидата, чак мислим и неки месец раније. Добили смо први позитиван извештај да почнемо преговоре. На жалост наш пут је отишао у други смер, односно наше интегрисање у ЕУ се претворило у билатерализацију тог процеса. Значајнија су била билатерална питања, од Копенхагеншких критериума, што је створило много фрустрација код нас као македонских грађана јер ценимо да смо много давно заслужили наше место у оквирима те породице, рекао је македонски премијер, наговестивши да је стратегија администрације у Скопљу – фокусирање на реформама, “спремни смо да испоручимо акциони план о мањинама и то се ради заједно са екиипама из Брисела”...
После разговора са Мицкоским у хотелу “Инекс Горица” у Охриду, Пленковић је рекао да на европском путу РСМ - Хрватска пружа снажну подршку.
– Подржавамо вас од првог дана. Сећам се почетка 2000. када је Хрватска била корак иза вас. Данас смо већ 13 година чланица ЕУ Нема бољег примера о томе колико је неправедна садашња ситуација и колико је важно да се процеси деблокирају и да се направе кључни кораци ка чланству – рекао је Пленковић, уз обећање да ће Хрватска наставити да помаже тај процес, као “природни део” односа две земље савезнице у НАТО...
На разговорима у Охриду, како је истакао Мицкоски, потврђена је добра билатерална сарадња, у области економских односа, инвестиција, инфраструктурног повезивања, енергетике, ЕУ интеграција, регионалне безбедности, као и оцене геополитичких догађања кој утичу ња читав европски простор.
Две владине делегације потписале су договоре о стратешкој сарадњи. Меморандум о сарадњи потписали су представници македонског Министарства енергетике, рударства и минералних сировина и хрватског Министарств економије.
М.С.