Свети Наум17. јун 2010.


У манастирском комплексу „Свети Наум" у Охриду сутра почиње четврта Међународна ликовна колонија „Балкан спирит" у организацији Фондације за стратешка истраживања „Киро Глигоров" и Асоцијације за културу ИКОН из Скопља.
Организатори су данас новинарима најавили да ће ове године у раду колоније учествовати око 50 уметника из Македоније, Србије, Бугарске, Турске, Црне Горе, Албаније и Аустрије.
Из Србије је најављено је учешће Миодрага.Д. Јелића, док ће Љубодраг Јанковић-Јале, само послати своју слику, јер из здравствених разлога није у могућности да учествује у раду ове манифестације.
Климе Коробар из ИКОН-а соопштио је да је циљ ове колоније да се учврсти регионална сарадња и да се покаже лепо лице Балкана.
Коробар„Колонија је један отворени атеље у којем се уметници друже и сарађују, јер уметност не познаје дневну политику" каже Коробар. Он је најавио да ће на почетку рада колоније, уметнике поздравити први председник Републике Македоније Киро Глигоров.
Планирано је да се наредне године организује изложба радова насталих на свим предходним колонијама као и каталог на енглеском језику који ће се дистрибуирати музејима и галеријама у свету, и седишту Европске уније.
Колонија ће трајати до 28. јуна а овај пројекат подржало је Министарство културе и Амбасада Норвешке у Македонији.